SŁABY CIĄG KOMINOWY ?
Ciąg kominowy to pojęcie, z którym każdy użytkownik kominka czy pieca na paliwo stałe spotkał się nie raz podczas eksploatacij. Usuwanie spalin z kominków i kotłów odbywa się metodą grawitacyjną /częsć pieców ma nadmuch /, czyli poprzez wykorzystanie naturalnego ruchu ciepłego powietrza lub spalin ku górze .
CIĄG KOMINOWY ZALEŻY OD KILKU ELEMENTÓW
*Różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku.
*Wysokości komina i pola jego poprzecznego przekroju, im wyższy i szerszy komin, tym większa wartość ciągu komionowego.
*Wiatru, który może powodować wytwarzanie dodatkowego podciśnienia w kominie.
*Konstrukcij komina, np. przewężenia, uskoki, posadowienie poniżej kalenicy, porowatość, ocieplenia.
*Konstrukcji budynku /dachu/ i usytułowania budynku względem drzew
*Ukształtowania terenu.
BRAK CIĄGU KOMINOWEGO
Komin, ze względu na swoją funkcję stanowi jeden z ważniejszych elementów domu. Odpowiada za odprowadzenie spalin z urządzeń grzewczych, ale może też doprowadzać powietrze do spalania. Jego właściwe działanie gwarantuje bespieczeństwo domownikom. Błędy projektowe lub zanidbania ze strony użytkowników wpływają na prace całej instalacji, w tym ciągu kominowego. Jakie są przyczyny jego osłabienia i jak im zaradzić? Problemy z ciągiem kominowym mogą pojawić się w sytuacji, gdy budynek wybudowany jest w pobliżu przeszkód, tzn. wysokich drzew, wzgórz czy bloków. Wówczas wiatr będzie przemieszczał się za przeszkodę, powodując osłabienie ciągu, a nawet tworząc ciąg wsteczny, czyli wdmuchanie wiatru do komina.
PRZYCZYNY ODWRÓCONEGO CIĄGU
SPOSOBY POPRAWY CIĄGU
NASADY KOMINOWE
Nasady kominowe wspomagające ciąg kominowy eliminują część przyczyn zewnętrznych mających wpływ na nieprawidłowe działanie komina i wzmacniają lub regulują ciąg kominowy. Zazwyczaj dobrze dobrana nasada kominowa może uwolnić nas od kłopotów związanych z niedoskonałą instalacją kominową. Przy instalowaniu nasad należy zwrócić na prawidłową izolację komina na całej długości, w tym nasady. Wybierając nasadę kominową do przewodów dymowych należy zwrócić uwagę na jej konstrukcję, która powinna mieć kształt uniemożliwiający zatykanie otworów wylotowych przez odkładające się osady z sadzy wchodzącej w skład dymu.
Inna kwestia dotyczy nasad obrotowych tzw. „turbowentów ‘’, nie wolno ich stosować do kominów dymowych czy spalinowych. Kocioł gazowy pracuje naprzemiennie /cyklicznie/, gorące spaliny topią śnieg. Gdy piec przestaje pracować, a pada śnieg i jest mróz dochodzi do oblodzenia głowicy i jej zatrzymania i często zablokowania spalin .
*Do kominów dymowych /kominki/ możemy zastosować nasadę typu STRAŻAK , Polmar. Działanie tych urządzeń oparte jest na prawach fizyki i aerodynamiki, ustawiają się one czołowo do wiatru, osłaniając przewód kominowy i zarazem wytwarzając dodatkowe podciśnienie w króćcu dolotowym, wartość dodatkowego podciśnienia jest wprost proporcjonalna do siły wiejącego wiatru. Nasady te powinny być montowane z materiałów odpornych na dzaiałanie temperatur oraz kwaśnych spalin dlatego są wykonane ze stali kwasoodpornej ewentualnie z miedzi, nie zaleca się ze stali ocynkowanej .
*Dla kominów spalinowych /gazowych/ często wystarcza zwykły daszek
*Dla przewodów wentylacyjnych stosujemy obrotowe nasady typu Spiromatik lub stałe tupu Szenard
PODWYŻSZENIE KOMINA
Warto oczywiście wspomnieć o podwyższeniu komina, bo jeśli ciąg kominowy jest zbyt, słaby lub wysokość komina jest niewystarczająca z powodu ukształtowania dachu /kalenica dachu, dach sąsiedniego budynku itp./ wówczas montaż przedłużenia komina jest niezbędny. PODWYŻSZENIE KOMINA pozwala poprawić ciąg, dopasować wysokość komina do wymagań budowlanych, poza tym montaż nie jest skomplikowany. Przedłużenie komina, powoduje że przewód kominowy jest dłuższy, a co za tym idzie, lepsze są warunki do powstania naturalnego ciągu kominowego, lepiej też będzie działać ewentualna nasada kominowa zainstalowana na jego szczycie, ponieważ jej ekspozycja na wiatr będzie zdecydowanie większa. Oczywiście przedłużenie komina musi być izolowane termiczne /rura dwuścienna / unikniemy wówczas perturbacij z tzw. zimnym kominem /korkiem/ .
KOMIN DWUŚCIENNY kończymy odpowiednią nasadą zabezpieczającą przed zawiewaniem spalin do wnętrza budynku.
FREZOWANIE KOMINA
Często przyczyną braku ciągu w kominie jest zły stan techniczy, jeśli problem tkwi w konstrukcij komina konieczne może być zamontowanie wkładu kominowego ze stali kwasoodpornej / spowoduje wygładzenie powierzchni ścianek oraz zmniejszy ryzyko osadzania się sadzy lub gdy jest za mały przekrój komina należy wykonać frezowanie komina – czyli przewiercenie komina od góry za pomocą głowicy diamentowej lub inną metodą, za pomocą głowicy łańcuchowej po wykonaniu
patrz: rozwiercania komina wskazane jest zamontowanie wkładu stalowego, co na pewno zdecydowanie poprawi ciąg kominowy .
Literatura.
Łukasz Darłak Magazyn instalatora O ciągu kominowym
Rozporządzenie Minstra Infrastruktury wsprawie warunków technicznych ,jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytułowanie ,Dz.U 2002 nr78
Drożdżoł Krzysztof. Zasady wykonywania kominów nad dachem
PN-89/B-10425 Przewody dymowe , spalinowei wentylacyjne murowane z cegły .Wymagania techniczne i badania przy odbiorze.
Marcin Rokita .Magazyn instalatora .Ciag ustabilizowany .
PN-83/B-034430. Wentylacja w budynkach mieszkalnych .zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej .Wymagania .